Konferencja Architektura Śląska

Konferencja Architektura Śląska

26.10.2020

W ten czwartek o godz. 18:00 zapraszamy na konferencję "Architektura Śląska", współorganizowaną przez RODM Katowice, podczas której opowiemy o inicjatywie #Familoki i prezdstawimy nową stronę. 

Architektura Śląska jest szczególnie ciekawa, ponieważ mocno zmienia się ona na przestrzeni lat.

Kiedyś Śląsk kojarzył się nam wszystkim przede wszystkim z górnictwem, a jeżeli o górnictwie mowa, to nie można zapomnieć o wchodzących w skład osiedli robotniczych Familokach.

Jednakże obecnie Śląsk to region, który nie kojarzy się już tylko z górnictwem, to region, w którym funkcjonuje jedyna w i unikatowa w skali kraju Metropolia, region, w którym jest wiele branż z sektora IT, wreszcie region, w którym powstają nowoczesne biurowce czy centra konferencyjne. A jaki będzie obraz architektury Śląska za kilka lat? W jakim kierunku zmierzamy?

Na te wszystkie i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć wspólnie z prelegentami oraz uczestnikami naszej Konferencji w czasie 3 paneli: Architektura Śląska
- wczoraj,
- dziś,
- jutro.

  • PANEL I – ŚLĄSK WCZORAJ

W I panelu naszej Konferencji porozmawiamy o tym, jak wyglądała architektura Śląska w przeszłości – co po niej pozostało do dziś. Prelegentem będzie Kamil Iwanicki - redaktor Familoków i Gliwickiej Mapy Tajemnic. Absolwent studiów śląskich na Uniwersytecie Śląskim. Pasjonat historii sztuki i architektury. Miłośnik śląskich miast. Chętnie dzieli się ciekawostkami o Gliwicach poprzez projekt Gliwicka mapa tajemnic. Jest przewodnikiem wycieczek regionalnych w Katowicach.

  • PANEL II – ŚLĄSK DZIŚ

W II panelu Konferencji, poruszymy zagadnienia związane z tym, jak wygląda dzisiejsza architektura Śląska. Prelegentem będzie Przemo Łukasik - ukończył wydział architektury na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Studiował również w Ecole d’Architecture Paris-Villemin w Paryżu we Francji. Po studiach pracował w biurach: P.P. Pabel Architekten w Berlinie oraz paryskich biurach Jean Nouvel Architecture i Odile Decq / Benoit Cornette. W 1997 roku wraz z Łukaszem Zagałą założył autorską pracownię architektoniczną medusagroup. Przez rok wykładał w Ecole Speciale d’Architecture w Paryżu.

Nasz prelegent odpowiada za jedne z najodważniejszych i najciekawszych zrealizowanych/realizowanych projektów, które wpisują się w architekturę Śląska m.in. Zespół budynków biurowych .KTW, Zespół budynków mieszkalnych Pierwsza Dzielnica, Centrum Edukacyjno-Kulturalne im. Ks. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego z ogrodem różańcowym przy kościele św. Jacka, czy też Zespół budynków biurowych Silesia Business Park.

  • PANEL III – ŚLĄSK JUTRO

Jaka będzie architektura Śląska za 10 lat? W jakim kierunku zmierzamy? Czy możemy już dziś powiedzieć, jakie będą trendy w tak dynamicznie zmieniającym się świecie?

Postaramy odpowiedzieć się na te pytania razem z naszymi prelegentami z Biura Projektowego Małeccy!

Zespół projektowy Małeccy posiada doświadczenie przy opracowywaniu tematów projektowych jak Ambasada RP w Sztokholmie, Ambasada RP w Abudży, placówka konsularna RP w Winnicy, Centrum konferencyjno-szkoleniowe ING w Katowicach, zabudowa wielorodzinna w Katowicach - Enklawa Modernistyczna (etap A i B), Centrum Sportowe na Osiedlu Bażantów w Katowicach, OPEL Polska - fabryka w Gliwicach, supermarkety Intermarche i Bricomarche (Pszczyna, Knurów, Pabianice, Tomaszów Mazowiecki, Bełchatów), standaryzacja oddziałów ING BSK w Warszawie, Bydgoszczy, Siewierzu, Płocku, Przemyślu, Częstochowie, Starachowicach, siedziba ING Nationale Nederlanden w Kielcach, kompleks ujeżdżalni koni w Olsztynie (2500 m2 + 400 m2), rezydencja mieszkalna w Myszkowie (1200 m2), projekty restauracji, kawiarni, pubów.

 

Ze względu na wprowadzone obostrzenia, nasze spotkanie odbędzie się na platformie ZOOM. Link, pod którym odbędzie się spotkanie: https://zoom.us/j/99350618112


wróć do listy