Spacer po Ostrowach Górniczych

Spacer po Ostrowach Górniczych

09.09.2021

Przez ostatnie miesiące odwiedziliśmy wiele koloni robotniczych na Górnym Śląsku, ale także na terenie Zagłębia Dąbrowskiego powstałe ciekawe przykłady osad dla pracowników kopalń, hut i innych zakładów przemysłowych. Tym razem w najbliższą niedzielę 12 września wybierzemy się do jednej z dzielnic Sosnowca. 

Ostrowy Górnicze, zwane dawniej Niemcami już w XIX wieku stały się osadą przemysłową, ale to na przełomie stuleci powstała tu kolonia robotnicza z charakterystycznymi zabudowaniami. Warszawskie Towarzystwo Kopalń Węgla i Zakładów Hutniczych wybudowało na przełomie XIX i XX wieku kilkanaście domów mieszkalnych dla urzędników i robotników, szkołę, ochronkę, i gospodę. W 1892 roku wybudowano także szpital i ambulatorium otoczone parkiem. Najciekawszym i największym obiektem tego zespołu jest gospoda, zwana również klubem lub domem ludowym. Została ona wybudowana w 1903 r. według projektu znanych architektów warszawskich, Franciszka Lillpopa i Kazimierza Jankowskiego. Jest to jeden z najciekawszych przykładów stylu zakopiańskiego poza Podhalem.

Podczas spotkania dowiemy się, czego uczyły się w jedynej w kraju szkole dla dziewcząt na początku XX wieku. Porozmawiamy o różnicach pomiędzy osiedlami robotniczymi w Zagłębiu i na Górnym Śląsku. Zobaczymy jedną z najciekawszych kolonii w Sosnowcu. Spacer rozpoczyna się na ulicy Klubowej pod budynkiem Gospody Alicja o godzinie 16.

Udział w wycieczce jest bezpłatny. Spotkanie będzie trwać około 2 godzin. W związku z zagrożeniem COVID-19 wszyscy uczestnicy wycieczki proszeni są do zachowania dwumetrowych odstępów między uczestnikami oraz zakładanie masek we wnętrzach zwiedzanych obiektów.

Organizatorem projektu jest Instytut Pracy i Edukacji. Projekt Familoki 2.0 jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury.

Więcej informacji o najbliższym spotkaniu znajdziecie TUTAJ.


wróć do listy