Ambasador Jan Tombiński spotkał się z młodymi z regionu z okazji Dnia Służby Zagranicznej

Ambasador Jan Tombiński spotkał się z młodymi z regionu z okazji Dnia Służby Zagranicznej

18.11.2021

W ramach Dnia Służby Zagranicznej współpracownicy i goście Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Katowicach mogli spotkać się z ambasadorem, Janem Tombińskim, polskim historykiem i dyplomatą, który reprezentował Polskę poza granicami kraju oraz Unię Europejską na Ukrainie i przy Stolicy Apostolskiej. Młodzi ludzie, którzy aspirują do roli dyplomatów mogli wysłuchać wykładu i zadać pytania ambasadorowi o ogromnym doświadczeniu.

Dzień Służby Zagranicznej to niezwykłe święto polskiej służby zagranicznej. W tym roku, z jego okazji, współpracownicy i goście Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Katowicach mogli spotkać się z doświadczonym ambasadorem, Janem Tombińskim.

Jan Tadeusz Tombiński to polski historyk i dyplomata, w latach 2007–2012 stały przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej, następnie ambasador Unii Europejskiej na Ukrainie (2012–2016) i przy Stolicy Apostolskiej (2016–2020).

 

Dzień Służby Zagranicznej obchodzone jest corocznie w dniu 16 listopada, w rocznicę wysłania przez Józefa Piłsudskiego pierwszej depeszy zagranicznej do przywódców państw świata, informującej o powstaniu niepodległego państwa polskiego zostało ustanowione decyzją Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego w 2009 jako uznanie osiągnięć ostatniego dwudziestolecia i roli dyplomacji w budowaniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Przy tak wyjątkowej okazji młodzi ludzie z regionu mogli wysłuchać wykładu i zadać pytania dyplomacie o ogromnym doświadczeniu.


Młodzi ludzie, którzy aspirują do roli dyplomatów dzięki działaniom Ośrodka mają szansę poznawać największe autorytety i czerpać z ich wiedzy i doświadczenia. Nowe pokolenie potrzebuje nowych kompetencji i mistrzów, z których mogą czerpać wzór. Sytuacja międzynarodowa zmienia się błyskawicznie, a kolejne pokolenie musi umieć tworzyć własną wizję świata. Spotkania z dyplomatami i politykami pozwalają im wypracowywać umiejętności i zdobywać wiedzę konieczną do formułowania własnej opinii.

Spotkanie odbyło się dzięki uprzejmości Klub Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych "Marchołt"


wróć do listy